یکشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

معرفی شیوه نوین تعیین نرخ حمل بار بصورت زمینی
سردبیر | ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

معرفی شیوه نوین تعیین نرخ حمل بار بصورت زمینی


سیستم هوشمند تعیین نرخ حمل بار جاده ای کالا در سامانه باروان

حمل بار به صورت زمینی، امروزه به یکی از مهم¬ترین و زیربنایی¬ترین حوزه¬های پیشرفت اقتصادی هر کشور تبدیل شده است و در نتیجه هوشمندسازی این حوزه، کمک شایانی به پیشرفت و اعتلای کشور خواهد نمود. مطالعات و دستاوردهای زیادی در زمینه هوشمندسازی حوزه حمل¬ونقل در کشور انجام شده است، اما تعیین نرخ حمل بار هنوز از مواردی است که به صورت دستی و توافقی انجام می¬شود.

در روزهای اخیر نیز قشر زحمت کش رانندگان کامیون و انجمن های صنفی رانندگان و کامیون داران روی این موضوع تأکید دارند که روش قیمت گذاری باید تغییر کند و پیشنهاد محاسبه قیمت حمل بار بر اساس تن بر کیلومتر را ارائه کرده اند. باید گفت که این شیوه قیمت گذاری، ناقص و جوابگوی نیازهای حمل و نقل نیست. تعیین قیمت از دو جنبه متفاوت باید بررسی گردد، ابتدا فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین نرخ بررسی شده و بر مبنای آن روشی برای محاسبه سود و هزینه رانندگان و صاحبان وسایل نقلیه­ی حمل­بار باید ارائه ­شود و سپس روشی برای محاسبه خودکار نرخ حمل بر مبنای مدل رگرسیون سه درجه­ای پیشنهاد گردد. استفاده از این سیستم سبب شفافیت در تعیین نرخ حمل بار می­گردد، به این ترتیب که رانندگان و صاحبان بار به سادگی از نرخ حمل بار اطلاع یافته و علاوه بر آن می­توانند به­صرفه بودن حمل بار را طبق نیازهای خود مدیریت کنند. و ما مفتخر هستیم که اعلام کنیم این سیستم نوین تعیین نرخ حمل بار در باروان (سامانه هوشمند حمل بار) پیاده­سازی شده و قابل استفاده می باشد.

همان­گونه که در شکل مشخص است افزایش نرخ به صورت خطی نیست و رگرسیون سه درجه­ای، تخمین بسیار بهتری است که این مورد به خصوص در ابتدا و انتهای نمودار بیشتر مشهود است. با استفاده از یک سیستم رگرسیون سه درجه­ای با تقریب مناسبی می­توان نرخ حمل بار را تخمین زد و این عدد به شفافیت نظام حمل و نقل کمک شایانی می­کند. سیستم رگرسیون تعیین نرخ حمل بار سامانه هوشمند باروان به راحتی و با تعداد محدودی داده مربوط به هر شهر، توانایی تخمین هوشمند نرخ حمل بار زمینی را دارد.

منبع:  سیستم خودکار تعیین نرخ حمل بار به صورت زمینی؛ مقاله برگزیده باروان در هفدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی حمل و نقل و ترافیک سال ۱۳۹۶

ارسال دیدگاهدیدگاه های ارسال شده

  • محمد

    خیلی عالیه